Parasta joulua Lapualle

Lapsiperheille jaettiin jälleen runsaasti apua arkeen
Seurakuntamme jouluisen hyväntekeväisyyskampanjan kautta jaettiin jälleen jouluapua oman paikkakuntamme lapsiperheille. -Taloudellista tukea kerättiin Eve ja Ossin  ”Joulun lapsi” –konsertin kolehdilla, joka tuotti yhteensä 5553,85€. Tämä summa käytettiin kokonaisuudessaan diakoniatyömme kautta lapualaisten lapsiperheiden hyväksi. Summaa seurakunnan pastori Veli-Matti Köykkä hyväntekeväisyyskampanjan loppusaldoa.  – Isot kiitokset kaikille taloudellista tukea antaneille, villasukkien kutojille sekä makeisten lahjoittajille. Kaikki lahjoitukset ovat menneet perille ja tapaamamme perheet ovat olleet erittäin kiitollisia saamastaan avusta, kertoo seurakuntamme diakoniavastaava Anssi Sillanpää. Käytännössä perheet saivat ostolahjakortin jouluhankintoja varten, villasukkia, joululuisen lukupaketin lapsille ja aikuisille sekä makeisia, joita jaettiin yhteensä n. 60 kg. Kampanjan kautta saimme auttaa 58:aa perhettä, joiden parissa on 152 lasta.  Kampanjan yhteistyötahoina toimivat mm. Lapuan Sanomat, Halpa-Halli sekä sosiaalitoimi.

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Print